Kösem Sultan’ı Bitlisli kadınlar giydirdi

Yapımını TIMS Productions’ın, yapımcılığını Timur Savcı’nın, yönetmenliğini Çağatay Tosun’un yaptığı Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinin setinin dünyaca ünlü gazetecilerin ardından sürpriz konukları vardı: Bitlisli tasarımcı kadınlar.

Kalkınma Bakanlığı’nın desteği ile kurulan Bitlis Girişimci Kadın Derneği’nde yöresel kıyafetlerin yanı sıra Kösem Sultan’dan ilham alarak güçlü kadını temsil eden tasarımlar hazırlayan dernek üyeleri Muhteşem Yüzyıl Kösem setinde ağırlandı. Bitlisli kadınların gelir elde edebilmeleri amacıyla kurulan dernekten 5 kadın, Kösem Sultan’a hayat veren Nurgül Yeşilçay’la buluştu. Bir süre sohbet ettikten sonra dernek üyelerinin tasarladığı kostümü giyen Yeşilçay, misafirleriyle selfie fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmedi.

Dizinin kostüm tasarımcısı Serdar Başbuğ eşliğinde seti gören ve kıyafetleri inceleyen kadınlar, dizi kıyafetlerinin dikildiği atölyeyi de gezdi. Yeni kostüm tasarlamaları için kumaş hediye edilen kadınlara, ilerleyen günlerde derneğe aksesuar ve kıyafet göndereceklerinin de sözü verildi. Bitlisli kadın tasarımcılarla çektirdiği fotoğrafı Intagram hesabından paylaşan Yeşilçay, “Kösem kadınlara öncü oldu. Tarihimizde Osmanlı’yı yöneten bir kadın olması bize güç verdi ve biz de kadınlar olarak bir araya geldik” notunu düştü.

Bir cevap yazın